– anthill

    • Kontrast
    • Układ
    • Czcionka

nauczanie Jana Pawła II w Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie

W Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie rusza niezwykły projekt „Blisko Chorych – nauczanie Jana Pawła II w Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie”, realizowany przez Archidiecezję Lubelską. Inicjatywa ma na celu dostarczenie pacjentom w terminalnej fazie choroby nowotworowej oraz ich rodzinom duchowego wsparcia poprzez profesjonalnie przygotowane słuchowiska oparte na nauczaniu papieża Polaka. Z myślą o osobach, które zmagają się z bólem, samotnością i poczuciem odizolowania, zespół projektowy – we współpracy z Instytutem Jana Pawła II – przygotuje cykl słuchowisk opartych na encyklikach i przesłaniach papieskich. Nagrania, zrealizowane przez doświadczonych lektorów, emitowane będą przez odnowiony system radiowęzłowy w hospicjum. W chwilach szczególnie trudnych słowa Jana Pawła II mogą przynieść ukojenie, siłę i sens – podkreśla ks. dr Adam Lewandowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Projekt „Blisko Chorych” jest wyrazem naszej troski o duchowy komfort chorych oraz ich najbliższych. Projekt wpisuje się w długoletnią misję Archidiecezji Lubelskiej na rzecz osób chorych i cierpiących. Słuchowiska powstałe w ramach przedsięwzięcia pozostaną do dyspozycji hospicjum również po zakończeniu realizacji zadania, stając się trwałym narzędziem wsparcia duchowego. 

Zadanie jest współfinansowane przez Województwo Lubelskie

14 czerwca 2025 roku w Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach odbył się wyjątkowy festiwal pod hasłem „Pszczelarstwo i Bartnictwo. Festiwal”. Wydarzenie, zorganizowane przez Archidiecezję Lubelską oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Brzezinach we współpracy z partnerami, zgromadziło liczne grono uczestników – mieszkańców regionu, pasjonatów pszczelarstwa, dzieci, młodzież oraz seniorów. Festiwal został zrealizowany w ramach programu EtnoPolska 2025, przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

Wśród atrakcji znalazły się rodzinne warsztaty rzemieślnicze, kulinarne i ekologiczne, plenerowe i multimedialne wystawy poświęcone pszczelarstwu oraz kiermasz miodów i produktów pszczelich. Dużym zainteresowaniem cieszyła się debata „Pszczoła w Kulturze”, a także koncert i warsztaty muzyczne w wykonaniu Joszka Brody, który porwał publiczność do wspólnego świętowania w duchu tradycji i natury. Najmłodsi uczestnicy mogli korzystać z licznych animacji i zabaw edukacyjnych.

Wydarzenie miało charakter otwarty i sprzyjało międzypokoleniowej integracji oraz budowaniu świadomości ekologicznej i kulturowej. Równolegle z festiwalem odbyły się wydarzenia towarzyszące w Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli oraz w Miejskiej Pasiece Artystycznej CSK w Lublinie, podkreślające znaczenie pszczelarstwa jako elementu dziedzictwa i współczesnej praktyki ekologicznej.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, partnerom i patronom medialnym za obecność i współtworzenie niezwykłej atmosfery tego dnia.

Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia:

Są chwile, kiedy dobre słowo znaczy więcej niż jakiekolwiek pieniądze. Kiedy nie potrzeba niczego poza obecnością drugiego człowieka. Dlatego właśnie rusza kampania „Nagraj się dla Hospicjum”, zainicjowana przez Archidiecezję Lubelską i  Hospicjum Dobrego Samarytanina we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II oraz Stowarzyszeniem Anthill. 

Zadanie współfinansowane przez Województwo Lubelskie

Artystyczny Ogród Społeczny powstanie przy Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie. Sztuka, natura i integracja społeczna – wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Anthill, Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie i Fundacji Totalizatora Sportowego.

 

Już wkrótce teren przy Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie zmieni się w zieloną, pełną życia przestrzeń – Artystyczny Ogród Społeczny. To wyjątkowy projekt realizowany przez Stowarzyszenie Anthill dzięki wsparciu Fundacji Totalizatora Sportowego. Inicjatywa łączy działania proekologiczne z integracją międzypokoleniową i międzykulturową, angażując m.in. wolontariuszy hospicjum, seniorów, młodzież oraz cudzoziemców, w tym osoby z Ukrainy.

Zapraszamy do fotorelacji z pierwszych warsztatów –   25 kwietnia 2025 roku z udziałem młodzieży z Zespół Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie stworzyliśmy  pierwsze donice do ogrodu społecznego.

Zapraszamy do fotorelacji z kolejnych warsztatów – 20 maja 2025 roku z udziałem młodzieży z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Podczas warsztatów tworzyliśmy grządki warzywne i sadziliśmy rośliny! 

Zapraszamy do fotorelacji z kolejnych warsztatów – 19 czerwca – odbyły się warsztaty z bioróżnorodności z prof. Anetą Ptaszyńską 

Organizator: Anthill

Darczyńca: Fundacja Totalizatora Sportowego

Partnerzy: Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie, Archidiecezja Lubelska

Patronat medialny: Radio Plus Lublin, Gość Niedzielny Lubelski, Niedziela Lubelska, Lubelski.pl

Back to top