– anthill

    • Kontrast
    • Układ
    • Czcionka

Lublin

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to nowoczesny spektakl multimedialny umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych prezentujemy fakty i postaci tworzące niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty.

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.

Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat ISKIER NIEPODLEGŁEJ.

Zwiedzanie mobilnej wystawy jest całkowicie bezpłatne!

 

🔹 LOKALIZACJA

Plac Teatralny przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

🔹 TERMINY WIZYTY

20 marca (środa) – godz. 10:00-18:00

21 marca (czwartek) – godz. 10:00-18:00

22 marca (piątek) – godz. 10:00-18:00

23 marca (sobota) – godz. 10:00-18:00

24 marca (niedziela) – godz. 10:00-16:00

🎥✨ Serdecznie zapraszamy na niezwykłe wydarzenie! Dołącz do naszego pokazu filmu “W sercu, w ogniu, w ciszy o Edmundzie Malinowskim! 🎬✨ Razem z twórcami przeniesiemy się w czasy bohaterskiego powstania warszawskiego. 🏙️🇵🇱 Nie przegap tej okazji! Spotkajmy się 8 marca o godz. 18 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Zarezerwujcie sobie ten wieczór – będzie niezapomniany! 🌟
 
🔥Ewenement na skalę światową! W Powstaniu Warszawskim walczył pluton głuchoniemych. Właśnie powstał o nim film.
🔸Niewielu wie, że w Powstaniu Warszawskim po stronie polskiej walczył pluton, którego członkami byli niesłyszący żołnierze. To prawdziwy ewenement na skalę światową, który
wywołał szok nawet u Niemców, gdy ci zdali sobie sprawę, kto jest po drugiej stronie barykady.
🔸„…W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego – dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK” – to tytuł najnowszego filmu dokumentalnego wyprodukowanego przezcFundację Filmową CO SIE MOVIE. Obraz w reżyserii Bartłomieja Grzegorczyka opowiada o losach Edmunda Malinowskiego, dowódcy plutonu głuchoniemych w Powstaniu Warszawskim.
🔸Głusi żołnierze aktywnie wspierali powstańców, angażując się w różnorodne zadania. Pomagali przy usuwaniu gruzów, prowadzili prace saperskie, sanitarne i zaopatrzeniowe. Pełnili służbę
wartowniczą i działali w ścisłej kooperacji z osobami słyszącymi. Choć Powstanie upadło, to nikt z członków tego pododdziału nie stracił życia. Twórcy filmu odwiedzili miejsca związane z historią dowódcy, który prowadził pluton głuchoniemych. Liczni eksperci i członkowie rodziny Edmunda Malinowskiego przybliżyli ważne
i ciekawe epizody z jego życia.
🎬 Nazwa filmu: „…W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego – dowódcy
Plutonu Głuchoniemych AK”
➡️ Producent: Fundacja Filmowa CO SIE MOVIE,
➡️scenariusz i reżyseria: Bartłomiej Grzegorczyk
➡️czas trwania: 53 min.

Kapliczki z Kazimierza Dolnego i okolic

“Na lokalną modłę” to projekt realizowany przez Archidiecezję Lubelską, którego celem jest popularyzacja zjawiska przenikania twórczości lokalnej, ludowej do założeń architektonicznych, wystroju wnętrz, elementów ruchomych obiektach sakralnych w Archidiecezji Lubelskiej – z okolic Puław i Kazimierza Dolnego.

W ramach realizacji kilkanaście obiektów sakralnych zostanie objętych analizą historyków sztuki i etnologów pod kątem widocznych, zachowanych wpływów w architekturze i interiorze oraz elementach ruchomych, w tym w małej architekturze.

Naszym celem jest budowanie szacunku dla lokalnego dziedzictwa kulturowego, lokalności samej w sobie oraz dumy i chęci identyfikacji z małymi ojczyznami. Zinterpretowaliśmy elementy kultury sakralnej przez pryzmat kultury tradycyjnej. Chcemy zachować, utrwalić oraz manifestować tożsamość obiektów poprzez pokazanie historii wpływu kultury ludowej na sztukę sakralną. Do współpracy zaprosiliśmy starszych mieszkańców o i lokalnych patriotów Kazimierza  Dolnego, którzy pasjonują się historią swoich miejscowości, aby spisać historie mówione w celu wzbogacenia naszej opowieści – mówi dr hab. Jacek Romanek, historyk, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie.

W projekcie wzięła udział grupa etnologów oraz historyków oraz amatorów związanych ze sztuką. W ramach projektu wydana została również publikacja składająca się z profesjonalnych tekstów, fotografii oraz ilustracji obiektów sakralnych.

Tytuł projektu będzie jednocześnie tytułem wystawy, która od 12 grudnia 2023 roku będzie dostępna dla mieszkańców i turystów Kazimierza Dolnego, Lublina i Puław. Wystawie towarzyszyć będzie  towarzyszyć publikacja utrwalająca wiedzę o udokumentowanych zjawiskach. Zebrane materiały mogą w przyszłości służyć do popularyzacji kultury w każdym z odwiedzonych miejsc.

Wystawa plenerowa będzie dostępna  od 12 do końca roku,  w trzech lokalizacjach jednocześnie:

  1. Kazimierz Dolny – wzgórze za Kościołem Farnym – ul. Zamkowa 2
  2. Puławy – Parafia Świętej Rodziny, ul. Saperów Kaniowskich 2
  3. Lublin – pod Wieżą Trynitarską, ul. Królewska 10

OBEJRZYJ WYSTAWĘ TUTAJ

PRZECZYTAJ PUBLIKACJĘ "NA LOKALNĄ MODŁĘ"

Organizator: Archidiecezja Lubelska

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Mecenas Kultury: Grupa Azoty Puławy Zakłady Azotowe S.A.

Partnerzy: Anthill, Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki, Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pw. św. Anny

Patronat medialny: TVP3 Lublin, Radio Lublin, Kurier Lubelski, Lubelski Gość Niedzielny, Niedziela Lubelska, Radio Plus, Radio Impuls, Lubelski.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Tapiseria ze scenami z życia Abrahama

Stowarzyszenie Anthill podjęło prace konserwatorskie tkaniny – Tapiserii ze scenami z życia Abrahama z I poł. XVII w. dofinansowane z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Ochrona Zabytków. 

Gobelin z ok. połowy XVII wieku, Flandria. Obiekt wpisany do rejestru zabytków ruchomych województwa lubelskiego pod numerem B/134. Tkanina o kształcie leżącego, wydłużonego prostokąta. Kompozycja liniowa, przedstawiająca w sposób
kontynuacyjny 5 scen figuralnych opartych na starotestamentowej historii Abrahama. Wszystkie sceny ukazano na uproszczonym, krajobrazowym tle, rozdzielając je motywem drzewa. Dół kompozycji zamknięty niską, schematycznie opracowaną roślinnością. Górny brzeg obwiedziony wąską bordiurą ze schematycznym, zgeometryzowanym motywem owijającego się sznura.

Technika wykonania i materiały: tapiseria, osnowa: len, gęstość 8-9 na 1 cm
wątki: wełna, jedwab
Wymiary: wysokość 53 – 66,5 cm x szerokość 416 cm (kształt prostokąta ustawionego poziomo), odcięty fragment o wym.
52,5 x 6,5 (kształt prostokąta ustawionego pionowo), odcięty fragment o wym. 9 x 6 cm.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Back to top