– Perły Lubelszczyzny – transfer kultury na Ukrainę

    • Kontrast
    • Układ
    • Czcionka

Stowarzyszenie Anthill we współpracy z Archidiecezją Lubelską oraz Parafią pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kiwercach na Ukrainie realizuje projekt “Perły Lubelszczyzny – transfer kultury na Ukrainę”*.- etap I i etap II Zadanie zakłada realizację trzech filmów promujących i szerzących dziedzictwo kulturowe Polakom mieszkającym na Ukrainie**.


Celem projektu jest zwiększenie dostępu do bogactwa kulturowego Polaków mieszkających na Ukrainie oraz stymulacja ich wrażliwości społecznej na wartości kultury i regionu. Zadanie umożliwi rozpowszechnianie i promowanie lubelskiej kultury i historii poza obszarem kraju. “Perły Lubelszczyzny” pozwolą również na trwałe zakorzenienie wśród rodaków na Wschodzie świadomości kulturowego i architektonicznego dziedzictwa naszego regionu.

Jeden z filmów dotyczy zagadnień z zakresu partycypacji społecznej. O metodach partycypowania w społeczeństwie oraz promowania działań społecznych w zakresie dziedzictwa kulturowego i historycznego opowie Barbara Wybacz wykładowczyni uniwersytecka, współredaktorka publikacji podejmujących zagadnienia multikulturowości. Poświęca się pracy na rzecz kultury, historii i promocji Lublina. 

Pozostałe dwa filmy obejmą swoją tematyką historię Starego Miasta w Lublinie, w tym jeden zostanie poświęcony w całości prezentacji dziejów jednego z najciekawszych jego zabytków – Zespołu klasztornego Dominikanów z kościołem pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika.

O historii i kulturze Lublina opowiadać będą wybitni znawcy tematu: dr Hubert Mącik z Narodowego Instytutu Dziedzictwa pasjonat historii urbanistyki i architektury nowożytnej w Europie Środkowej oraz ochrony dziedzictwa kulturowego, archeolog dr Rafał Niedźwiadek z firmy ARCHEE, odpowiedzialny za liczne prace archeologiczne przeprowadzone na terenie Lublina oraz dr hab. Jacek Chachaj z Instytutu Historii KUL, autor licznych prac naukowych, popularno­naukowych oraz podręczników i atlasów.

Już niebawem zaprezentujemy Państwu efekty pracy w ramach projektu. Zapraszamy do śledzenia naszych działań również na naszym profilu w serwisie Facebook.

*Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu “Polonia i Polacy za Granicą 2021”.

**Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Back to top