– Wieża Trynitarska – muzeum w sercu Lublina

    • Kontrast
    • Układ
    • Czcionka

Wieża Trynitarska szczyci się tytułem najwyższego zabytku w Lublinie. Funkcjonująca na początku jako furta klasztorna, została przebudowana w 1627 roku i przeznaczona na dzwonnicę. Na Wieży mieści się Muzeum Archidiecezjalne, które pozwala odwiedzającym „dotknąć” historii, udostępniając rzeźby sztuki sakralnej oraz m.in. makietę i dzwon z nieistniejącego już Kościoła Farnego.

W ciągu roku Wieżę Trynitarską odwiedza kilka tysięcy turystów, a ich uwagę przyciąga nie tylko wspaniały, rozpościerający się ze szczytu widok na panoramę miasta, ale również organizowane na miejscu wernisaże, wystawy, wieczorki poetyckie oraz nocne zwiedzanie Wieży.

Głównym celem projektu dofinansowanego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowanego przez Archidiecezję Lubelską ze wsparciem Stowarzyszenia Anthill było unowocześnienie i rozbudowa infrastruktury wystawienniczej Muzeum Diecezjalnego. Zadanie opierało się również na przystosowaniu obiektu do potrzeb współczesnych odbiorców i aktywnej, całorocznej działalności. Dzięki dofinansowaniu udało się zakupić zestaw wyposażenia multimedialnego, przenośny system nagłośnieniowy oraz zestaw oświetlenia galeryjnego i efektowego.

Stowarzyszenie Anthill angażowało się w inicjatywę poprzez wsparcie przy realizacji zapytań ofertowych oraz zarządzanie operacyjne projektem.

Back to top